Vinařská apelace AOC : GRAVES SUPÉRIEURES

Château/Domaine : COURBIN HÉRITAGE

Cuvée : MATHIS

Ročník : 2020

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Budos

(Vinařství) Château od roku : 1972

Vinař/Vlastník : rodina Courbin

Celková rozloha vinic : 15 ha (7ha bílé a 8ha červené)

Průměrné stáří vinice : 40 let

Hustota výsadby : 5 800 keřů/ha

Půda : štěrkovito-písčitá, jílovito-vápenitá

Druh vína : moelleux (polosladké)

Styl vína : ovocné

Odrůdy : 100% Sémillon

Alkohol : 12,5 %

Obsah zbytkového cukru : 40 g/litr

Průměrná roční produkce : ? lahví

Archivace : 3 roky

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Zemědělství je šetrné k životnímu prostředí, každý druhý řádek je pravidelně odtravňován. Ruční sklizeň je spojena s tříděním hroznů. Sklízí se zralé zlatavé hrozny a hrozny pokryté ušlechtilou plísní Botrytis Cinerea.

Vinifikační postup : Pneumatické lisování. Tradiční vinifikace v nerezových tancích.

Info : Vinařství Courbin Héritage se nachází v apelaci Graves jihovýchodně od Bordeaux. Dříve nesl jméno Cru de l’Hermitage, poté Château l’Hermitage. Vinařství bývalo součástí celku, zemědělství a chovu hospodářských zvířat, jak tomu často bývalo u rodin pocházející z této venkovské oblasti. Orba a další zemědělské a domácí práce byly prováděny koňským pohonem. Po letech zemědělská zvířata zmizela a koně nahradily traktory. Víno se postupně stalo hlavním zdrojem obživy. Práce na zdejších vinicích je plně v souladu s přírodou a tato filozofie je již dlouho základním principem při výrobě vín z tohoto vinařství.

Charakteristika : Možná trochu atypické pro tuto apelaci, jelikož má nižší obsah cukru, než sladká vína Sauternes. I přesto, že se u tohoto vína používají z poloviny hrozny pokryté ušlechtilou plísní, aroma je zde spíše čerstvého exotického ovoce bez známek chutě botrytických hroznů.

Stolování : Víno, které se hodí jak pro aperitif, tak pro párování se sladkým dezertem. Vhodný i pro párování například s Fois Gras. Nejlépe konzumovat mladé, do tří let, vychlazené na 11°C.