Vinařská apelace AOC : BLAYE

CÔTES DE BORDEAUX BLANC

Château : CHÂTEAU LA LEVRETTE

Ročník : 2016

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Saint-Genès-de-Blaye

(Vinařství) Château od roku : 2006

Vinař/Vlastník : Laetitia Mauriac

Celková rozloha vinic : 7 ha (bílé 1 ha , červené 6 ha)

Průměrné stáří vinice : 25 let

Hustota výsadby : 4 500 keřů/ha

Půda : jílovito-vápenitá

Druh vína : bílé suché

Styl vína : komplexní a silné

Odrůdy : 100% Sauvignon Blanc

Alkohol : 14,5 %

Obsah zbytkového cukru : 0,4 g/litr

Průměrná roční produkce : 1 500 lahví

Archivace : 5-7 let

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Laetitia Mauriac klade velký důraz na pěstování vinných odrůd způsobem ohleduplným k přírodě. Pěstování vinné révy se provádí 100% bio způsobem, nepoužívají se žádné chemické postřiky ani pesticidy. Půda mezi viničními tratěmi se mechanicky odtravňuje. Keře se ručně prostřihávají, aby se k hroznům dostávalo maximální množství slunečního svitu. Sklizeň probíhá ručně v brzkých ranních hodinách. Na vinifikaci se hrozny převáží v chlazených bedýnkách Hrozny se pečlivě třídí a pro výrobu se používají jen ty nejvyšší kvality. Na toto bílé víno se používají hrozny z pouhého jednoho hektaru vinic.

Vinifikační postup : Maceruje za studena po dobu 6 hodin, Zraje na jemných kvasných kalech v nových dřevěných sudech z francouzského dubu o objemu 400 litrů a to během 8 měsíců. Průběžně se promíchává.

Info : Pradědeček současné majitelky Château la Levrette se z Holandska přestěhoval do Bordeaux, kde založil společnost obchodující s vínem. Jeho pravnučka Laetitia Mauriac se spolu se svými dva bratry rozhodli vydat se ve šlápějích svého pradědečka a roku 2006 založili vinařství nesoucí název Château la Levrette, znázorňující eleganci a ušlechtilost.

Charakteristika : Toto suché bílé víno je jednoodrůdové, 100% Sauvignon Blanc. Komplexní aroma se známkami vanilky, ovoce jako je kiwi, mango, grep, nebo kandované ovoce. Perfektně zakulacené s výraznou olejovitou strukturou. Dlouhá svěží dochuť. Nejlépe jeho chuťové akcenty vyniknou při vychlazení na 14-16°C.

Stolování : Hodí se ke grilovaným i dušeným rybám, mořským plodům, houbovému rizotu, grilovaným langustám, k na másle smaženým svatojakubským hřebenatkám, foie gras, kozím sýrům. Vynikající také jako aperitiv.