Vinařská apelace AOC : FRANCS

CÔTES DE BORDEAUX

Château : CHÂTEAU AD FRANCOS

Ročník : 2020

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Francs

(Vinařství) Château od roku : (1004)

Vinař/Vlastník : Michel Rolland
(Guillaume Brochard, Qiong Er)

Celková rozloha vinic : 8 ha (bílé 1 ha , červené 7 ha)

Průměrné stáří vinice : 20 let

Hustota výsadby : 6 000 keřů/ha

Půda : jílovito-vápenitá

Druh vína : bílé suché

Styl vína : plné, živé

Odrůdy : 50% Sauvignon Blanc

50% Sémillon

Alkohol : 14 %

Obsah zbytkového cukru : 2,4 g/litr

Průměrná roční produkce : 5 000 lahví

Archivace : 5-10 let

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Co se historie týče, tak okolí obce Francs bylo vždy územím bílého vína. Veškerá práce na vinicích se provádí výhradně ručně. Odlisťuje se jedna strana vinné révy, aby se podpořilo dostatečné proudění vzduchu a zabránilo se tím nechtěné hnilobě hroznů. Provádí se řízené snižování úrody pro získání kvalitnějších hroznů. Sklizeň se provádí ručně s dvojitým tříděním.

Vinifikační postup : Hrozny se po sklizni ihned lisují. Kvasí z části v betonovém vejci 10% (Sauvignon Blanc) a z části v nových dubových sudech z 1/3 nových (polovina sudů s odrůdou Sauvignon blanc a druhá polovina sudů s odrůdou Sémillon), čímž se vínu dodá olejovitá struktura a komplexnost. Víno zraje na jemných kvasných kalech 6 měsíců. Pravidelně se promíchává. Na celý proces dohlíží oenolog Michel Rolland.

Info : Obec Francs je místem, které sahá daleko do historie. Přes tento kopec procházel hlavní tah spojující Poitiers s Pyrenejemi. Je to bez pochyby stejné místo, kudy táhla Clovisova armáda, která se roku 507 přesouvala z bitvy u Vouillé k dobití kraje Aquitaine. Na tomto strategickém kopci se pak usadila franská posádka. Toto místo bylo pojmenované „Ad Francos“ od kterého se odvodil dnešní název obce Francs. Jsme zde tedy v samém srdci historie. Roku 1004 datují první zmínky o Château de Francs a již v 11. století se zde pěstovala vinná réva. V roce 1997 majitelé Viviane a André Vossen zachraňují toto sídlo z ruin a dávají mu nový život. Tisíc let od první zmínky tohoto Château opět převzalo své původní jméno “Château Ad Francos“. Současní majitelé Guillaume Brochard a Qiong Er plně svěřují koncept vín z tohoto Château Michelu Rollandovi, jehož rodina v této usedlosti žila téměř dvě století. Jeho nabyté znalosti a emocionální pouto k území, kde po staletí žili jeho předkové, mu umožnily vytvořit poctivé, ručně vyráběné víno v souladu s tradicí, která je hodna historického významu.

Charakteristika : Zaujme vůní exotického ovoce jako je mango, citrusové plody. Zkrášlené známkami po dubovém sudu. Víno je živé, sametové, nezapomenutelné. Velmi dobře vyvážené s dlouhým koncem.

Stolování : Hodí se ke grilovaným i dušeným rybám, mořským plodům, houbovému rizotu, kozím sýrům, sýrům typu comté nebo i sýrům s bílou plísní.