Vinařská apelace AOC : FRANCS

CÔTES DE BORDEAUX

Château : CHÂTEAU AD FRANCOS

Ročník : 2014

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Francs

(Vinařství) Château od roku : (1004)

Vinař/Vlastník : Michel Rolland
(Guillaume Brochard, Qiong Er)

Celková rozloha vinic : 8 ha (bílé 1 ha , červené 7 ha)

Průměrné stáří vinice : 20 let

Hustota výsadby : 6 000 keřů/ha

Půda : jílovito-vápenitá

Druh vína : červené

Styl vína : tělnaté, komplexní

Odrůdy : 70% Merlot
20% Cabernet Franc
10% Cabernet Sauvignon

Alkohol : 13,5 %

Průměrná roční produkce : 30 000 lahví

Archivace : 10-20 roky

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Veškerá práce na vinicích se provádí výhradně ručně. Odlisťují se obě strany vinné révy, aby se podpořilo dostatečné proudění vzduchu a zabránilo se tím nechtěné hnilobě hroznů. Provádí se řízené snižování úrody pro získání kvalitnějších hroznů. Sklizeň se provádí ručně s dvojitým tříděním.

Vinifikační postup : Sklepení se nachází v srdci hradeb středověké pevnosti. Sklizené hrozny se po třídění dopravují samospádem do nerezových tanků s regulovanou teplotou. Po kvašení pokračují svou cestu opět samospádem (jako cestování časem) do skalnatého sklepení v jehož útrobách již od počátku pevnosti vyvěrá pramen a tímto místem protéká. Zde víno zraje 24 měsíců v sudech z francouzského dubu (1/3 nových, 1/3 roční a 1/3 dvouleté). Na celý proces dohlíží oenolog Michel Rolland.

Info : Obec Francs je místem, které sahá daleko do historie. Přes tento kopec procházel hlavní tah spojující Poitiers s Pyrenejemi. Je to bez pochyby stejné místo, kudy táhla Clovisova armáda, která se roku 507 přesouvala z bitvy u Vouillé k dobití kraje Aquitaine. Na tomto strategickém kopci se pak usadila franská posádka. Toto místo bylo pojmenované „Ad Francos“ od kterého se odvodil dnešní název obce Francs. Jsme zde tedy v samém srdci historie. Roku 1004 datují první zmínky o Château de Francs a již v 11. století se zde pěstovala vinná réva. V roce 1997 majitelé Viviane a André Vossen zachraňují toto sídlo z ruin a dávají mu nový život. Tisíc let od první zmínky tohoto Château opět převzalo své původní jméno “Château Ad Francos“. Současní majitelé Guillaume Brochard a Qiong Er plně svěřují koncept vín z tohoto Château Michelu Rollandovi, jehož rodina v této usedlosti žila téměř dvě století. Jeho nabyté znalosti a emocionální pouto k území, kde po staletí žili jeho předkové, mu umožnily vytvořit poctivé, ručně vyráběné víno v souladu s tradicí, která je hodna historického významu.

Charakteristika : Víno je zahaleno do intenzivní tmavé barvy. Jemné aroma ovoce a koření s tóny máty a karamelu. Komplexní chuť po třešních a švestkách, konfitované ostružiny a černý rybíz, podtržené vyzrálými tříslovinami po Cabernetu Sauvignon, zakulaceny odrůdou Merlot. Dlouhotrvající sametová dochuť.

Stolování : Hodí se k pokrmům jako jsou grilované hovězí maso, zvěřina, srnčí hřbet, kachní prsíčka, skopové, lanýže nebo tučné sýry, sýry s modrou plísní.