Vinařská apelace AOC : BLAYE – CÔTES DE BORDEAUX

Château : CHÂTEAU BELLEVUE

Cuvée : AMPHORAE

Ročník : 2018

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Saint Trojan (Plassac)

(Vinařství) Château od roku : 1698

Vinař/Vlastník : Chéty

Celková rozloha vinic : 7 ha (pro Amphorae)

Průměrné stáří vinice : 25 let

Hustota výsadby : 5 500 – 6 000 keřů/ha

Půda : červená jílovito-štěrkovitá až vápenitá

Druh vína : červené

Styl vína : ovocné a čisté

Odrůdy : 100% Merlot

Alkohol : 14,5 %

Průměrná roční produkce : 10 000 lahví

Archivace : 5-12 roky

Uzávěr : korek, voskované hrdlo

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Vinnou révu ošetřují pouze v případě potřeby a to speciálními přípravky s velmi přesným spektrem účinku, aby maximálně respektovali místní přírodu. Meteostanice, pozorování a statistické počítání chorob, odchyt a odhad populace škůdců i užitečného hmyzu. Respektování nižšího výnosu dává větší koncentraci hroznů a posiluje jejich přirozenou schopnost odolávat agresi. Certifikát Haute Valeur Environnementale (vysoká ekologická hodnota). Vinařství se postupně obrací na biologické zemědělství.

Vinifikační postup : Víno zrálo 408 dní v hliněných amforách o objemech 140 litrů. Amfory ručně vyráběné na jihu Francie v dílnách Terre d´Autan v Castelnaudary. Amfory mají tvar vejce, které podporují samovolný pohyb kalů během zrání, čímž se eliminuje jakákoliv potřeba manuálního promíchávání. Dlouhé a pomalé zrání dává ve výsledku nesrovnatelně hedvábné taniny Merlotu. Přírodní původ materiálu amfor a neutralita terakoty respektuje charakteristiku použité odrůdy Merlot skrze místní terroir a umožňuje tak přirozenému zrání vína bez jakéhokoliv násilí.

Info : Pergamen z roku 1698 zaznamenává první koupi viničních tratí v Mercier předkem Phillipa Chétyho. Již v 19.století se o víně Guillauma Debandeho z tohoto vinařství pojednává ve slavné knize Le Ferret. Počátkem 20.století předal vinařství svému vnukovi Emilienovi Blanchereauovi a ten předal pochodeň roku 1970 svému vnukovi Philippovi Chétymu. V roce 1990 se k němu připojil jeho syn Christophe (13. generace tohoto vinařství). Nakonec v roce 2012 se k týmu připojila jeho nejmladší dcera Isabelle, která je aktuálně hlavním pilířem vinařství. První známé uznání byla zlatá medaile v soutěži Concours Générale Agricole během mezinárodní výstavy v Paříži v roce 1900. Aktuálně rodina vlastní vinice Château La Cottiere, Château Mercier, Clos du Plat, Château Jean de la Monge, Château Bellevue.
V roce 2015 získali 7ha nové vinice „Château Bellevue“ v apelaci Blaye Côtes de Bordeaux v galsko-římské vesnici Plassac, na pravém břehu ústí Gironde. Tato vinice se rozprostírá podél pobřeží na jílovito-vápencové půdě svažující se na jih.

Charakteristika : Krásná hluboká rubínová barva. Harmonicky se mísí aroma černého rybízu, třešní a malin. V ústech je víno přímočaré a silné, plné ovoce s hladkou texturou, které dokonale obaluje vyzrálé taniny. V tomto cuvée je snoubena veškerá charakteristika místního terroir. Chuť čistého ovoce.

Stolování : Hodí se k pokrmům jako je grilované hovězí, dušené jehněčí, grilované ryby. Sýry například ze Savoie, jako La Tomme a St Marcellin.