Vinařská apelace AOC : FRONSAC

Château : CLOS DU ROY

Cuvée : ARABESQUE

Ročník : 2016

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Saillans

(Vinařství) Château od roku : 19.století

Vinař/Vlastník : Philippe Hermouet

Celková rozloha vinic : 22 ha

Průměrné stáří vinice : 25 let

Hustota výsadby : 5 050 – 6 000 keřů/ha

Půda : jílovito-vápenitá

Druh vína : červené

Styl vína : bohaté a silné

Odrůdy : 90% Merlot
5% Cabernet Sauvignon
5% Cabernet Franc

Alkohol : 14 %

Průměrná roční produkce : 25 000 lahví

Archivace : 10-15 roky

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Vinice jsou přírodně zatravněné mezi řádky, tím se snižuje výnos, ale hrozny jsou chuťově mnohem bohatější. Zemědělství je plně ohleduplné k životnímu prostředí. Sklizeň probíhá mechanicky.

Vinifikační postup : Kvašení probíhá v nerezových tancích s termoregulací, následuje jemné lisování v malém vertikálním lisu. Zraje během 12 měsíců z 50% v sudech z francouzského dubu, z jedné třetiny nových a z 50% v nerezových tancích. K lahvování dochází po 20 měsících.

Info : Vinice Clos du Roy se nacházejí u obce Saillans v apelaci Fronsac, na plošině, která dominuje údolí Vallée de l’Isle. Clos du Roy není château, ale krásný dům z 19.století orientovaný na jih. Opírá se o starší sklepy, kde probíhá zrání v dřevěných sudech. Vinařství se roku 1987 spojilo a vytvořilo tak dvě: Clos du Roy v apelaci Fronsac s vinicemi tehdy pouze 4ha a Château Roc Meynard ve vedlejší obci s pozemky 30ha, z toho ale pouze 5ha vinic. Postupně byla tato vinařství zvětšena. Ať už vinice jednoho, či druhého vinařství se nachází v terroir vysoké kvality a jejich vinařský potenciál je znám již dlouhá léta. Stará mapa Belleyme z 18.století ukazuje, že už v té době se vinice na tomto místě rozprostíraly.

Charakteristika : Víno má intenzivně tmavou barvu. Vůně je komplexní a podmanivá s akcenty třešní, černého rybízu, koření a zemitosti. V ústech víno zanechává sametově jemnou chuť. Jako celek víno působí bohatě a silně. Dlouhý závěr se opírá o výrazné kulaté třísloviny. Stářím se chuť zvýrazňuje a prohlubuje.

Stolování : Hodí se k pokrmům s červeným grilovaným masem nebo masem v houbových omáčkách, k pečenému hovězí, kachním prsíčkům, jelenímu masu, panence z divočáka, bažantu, lanýžům nebo farmářským ovčím sýrům a take sýrům s modrou plísní.