Vinařská apelace AOC : CÔTES DE BOURG

Domaine : BURGUS – (CHÂTEAU LA CROIX DAVIDS)

Ročník : 2016

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Bourg

(Vinařství) Château od roku : 18. století

Vinař/Vlastník : Louis Meneuvrier

Celková rozloha vinic : 1 ha (pro toto víno)

Průměrné stáří vinice : 50 let

Půda : jílovito-vápenitá

Druh vína : červené

Styl vína : plné, harmonické

Odrůdy : 100% Merlot

Alkohol : 14,5 %

Průměrná roční produkce : 2000-3000 lahví

Archivace : 10 let

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Precizní sledování a přizpůsobování se během každé fenologické fáze vinné révy, sklizeň a veškeré další práce na vinicích a sklepě se provádí výhradně ručně a to pouze jedním člověkem, kterým je vinař Louis Meneuvrier, orání viničních tratí pomocí koně. Pěstování ohleduplné k přírodě a životnímu prostředí. Tato jedno-hektarová vinice se nachází co by kamenem dohodil od historického městečka Bourg a rozkládá se na vápencové skále, která se tyčí 35 metrů nad pobřežím zálivu Gironde. V podzemí této vápencové skály je bývalý vápencový lom, přetvořen na sklepy pro produkci Crémantů. K těmto účelům již neslouží. 

Vinifikační postup : Macerace a počáteční kvašení za studena (4°C) v betonovém tanku po dobu 7 dní, poté pozvolné zvyšování teploty až na 21°C po dobu nutnou k dokončení kvašení. Následné malolaktické kvašení probíhá v dubových sudech stále při řízených 21°C s pravidelným promícháváním. Po celkovém vykvašení víno v těchto dubových sudech zraje 12 měsíců.

Info : Bourg Vins Fins je projektem dvou přátel z dětství, Louise Meneuvriera a Paula Veyssiere, kteří se zavázali zvelebit výjimečný terroir oblasti Bourg převzetím domén La Croix Davids, Burgus a Clos Marguerite, které rodině Louise více než dvě století náleží. Od dětství se Louis učil výroby vína pomocí starých metod jeho předků. Od orby vinic koněm až po kompletní ruční vinifikaci v dubových sudech s dlouhou macerací. Když se tehdejší cestovatel vydal královskou cestou z Bourgu do Lafosse, nemohl neminout slavný lazaristický klášter La Croix Davids založený na konci galsko-římské éry. Klášter La Croix Davids byl zkonfiskován během francouzské revoluce a prodán rodině Thiaců z Bordeaux, kteří jej v roce 1800 předali rodinám Cavignac-Birot. André Birot, předává doménu Annie, která ji předá svému synovi Louisovi. Vína z La Croix Davids si kdysi oblíbili například monacký princ Rainier, markýz de Grouchy, malíři Utrillo a Foujita, slavný gastronom pan Prade, a dnes i některá velká jména francouzské popkultury. Burgus je jediným vínem, které se vyrábí v srdci historického městečka Bourg.

Charakteristika : Burgus nás přivítá tmavě rubínovou barvou. Bohaté aroma červeného ovoce se navzájem mísí s jemnými dřevitými tóny vanilky. Velmi harmonické víno, které je dokonale vyvážené a sametové. V závěru hedvábné tříslovinky. Stylově sebevědomý Louis Meneuvrier stvořil skvělé víno plně schopné reprezentovat apelaci Côtes de Bourg.