Vinařská apelace AOC : SAINT-ESTÈPHE
5ème GRAND CRU CLASSÉ EN 1855

Château : CHÂTEAU COS LABORY

Ročník : 2011

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Saint-Estèphe

(Vinařství) Château od roku : 1845

Vinař/Vlastník : rodina Audoy

Celková rozloha vinic : 18 ha

Průměrné stáří vinice : 35 let

Hustota výsadby : 8 700 keřů/ha

Půda : štěrkovitá, vápenitá

Druh vína : červené

Styl vína : elegantní, tříslovinové

Odrůdy : 61% Cabernet Sauvignon
39% Merlot

Alkohol : 13 %

Průměrná roční produkce : 100 000 lahví

Archivace : 40 let

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Pěstování plně ohleduplné k přírodě. Půda je provzdušňována rytím každý druhý řádek, střídavě se zatravňováním. Keře vinné révy jsou ručně prostříhávány, odlisťovány. Sklizeň probíhá ručně, tyto kroky vedou k dosažení té nejlepší kvality hroznů vinné révy.

Vinifikační postup : Macerace probíhá v nerezových tancích. Víno zraje v dubových sudech z francouzského dubu 12-18 měsíců, z 1/2 nových.

Info : Název tohoto panství pochází z jeho geografického umístění na kopci Cos a ze jména François Labory, který byl prvním majitelem až do roku 1845. Poté jej získal pan d’Estournel a v roce 1852 prodal anglickému bankéři Charlesovi Martynsovi. Pozemek nakonec převzal ve 30. letech George Weber, který jej v roce 1959 odkázal své dceři a zeťovi Françoisovi Audoyovi. V roce 1971 získali sousední statek Château Andron Blanquet. Jejich synové s nimi několik let pracovali na obou statcích a poté převzal správu majetku starší syn Bernard.

Charakteristika : Velmi elegantní víno s tóny černého rybízu a ostružin. Dominantní odrůda Cabernet Sauvignon vínu dodává pevné třísloviny. Komplexní, jemně kořeněné, s dlouho trvajícím závěrem.

Stolování : Hodí se k pokrmům jako jsou grilované hovězí maso, zvěřina, srnčí hřbet, jehněčí, kachní prsíčka, nebo tučné sýry, sýry s modrou plísní.