Vinařská apelace AOC : BORDEAUX

Château : CHÂTEAU COULONGE

Cuvée : SAUVIGNON BLANC

Ročník : 2022

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Mourens

(Vinařství) Château od roku : 1804

Vinař/Vlastník : Nicolas Roux

Celková rozloha vinic : 40 ha (30ha červené a 10ha bílé)

Průměrné stáří vinice : 30 let

Hustota výsadby : 4 000 – 4 500 keřů/ha

Půda : jílovito-vápenitá

Druh vína : bílé suché

Styl vína : svěží a ovocné

Odrůdy : 100% Sauvignon Blanc

Alkohol : 12,5 %

Průměrná roční produkce : 20 000 lahví

Archivace : 4 roky

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : V roce 2015 Château Coulonge přechází na biologické zemědělství. Vinařství je zapojeno do kontrolního a certifikačního orgánu Ecocert France. Sklizeň probíhá částečně ručně a částečně mechanicky.

Vinifikační postup : Toto víno kvasí při nízkých teplotách, maceruje 24 hodin a zraje na jemných kvasných kalech a průběžně se promíchává během 4 měsíců.

Info : Château Coulonge se nachází 50 km jihovýchodně od Bordeaux. Rodina Nicolase Roux získala tento Château roku 1804, kdy hraběnka z Benauge předávala pozemky svým podílníkům, od té doby se vlastnictví předávalo z generace na generaci a víno se zde úspěšně vyrábí dodnes.

Charakteristika : Víno se vyznačuje zelenkavě žlutou až zlatavou barvou. Ve víně se odráží charakter odrůdy Sauvignon Blanc a nabízí nám intenzivní vůni citrusových plodů. V ústech vychutnáváme suché a ovocné vinné tóny a jako celek působí velmi svěže s aromatickým dozníváním.

Stolování : Hodí se k pokrmům jako jsou netučné ryby, mořské plody, k lehčím úpravám telecího masa, kuřecímu, zeleninovým salátům nebo čerstvým kozím sýrům. Výborně se hodí  také jako aperitiv.