Vinařská apelace AOC : ENTRE DEUX MERS

Château : CHÂTEAU DE FONTENILLE

Ročník : 2022

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, La Sauve

(Vinařství) Château od roku : (16. století) 1989

Vinař/Vlastník : Stéphane Defraine

Celková rozloha vinic : 49 ha (bílé 17 ha , červené 32 ha)

Průměrné stáří vinice : 25 let

Hustota výsadby : 5 000 keřů/ha

Půda : jílovito-křemičitá, štěrkovitá

Druh vína : bílé suché

Styl vína : živé a ovocné

Odrůdy : 50% Sauvignon Blanc
20% Sauvignon Gris
20% Muscadelle
10% Sémillon

Alkohol : 13 %

Obsah zbytkového cukru : 1,43 g/litr

Průměrná roční produkce : 100 000 lahví

Archivace : 4-5 let

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Ošetřování proti škůdcům a chorobám pouze pokud to je nezbytně nutné. Majitelé upřednostňují ruční obdělávání půdy mezi řádky, než-li používání chemie pro likvidaci plevele, sklizeň se zde provádí výhradně ručně.

Vinifikační postup : Maceruje se 10 až 24 hodin. Kvasný proces probíhá za teplot kolem 16°C. Zraje na jemných kvasných kalech po dobu 3 měsíců.

Info : Na štěrkovité půdě apelace Entre Deux Mers, prozářené intenzivními slunečními paprsky, se nachází jeden kilometr od opatství Abbaye de la Sauve Majeure Château de Fontenille. Ve 4. století, kdy básník Ausone chválil vína tohoto regionu, zde stávala vila nazývaná Font e Melha, z níž se dodnes zachovalo pouze několik drobných fragmentů. Vinice v této oblasti dominovaly prakticky odjakživa. Již roku 1290 se o vinicích zmiňuje kronika z Fontemilles. Další stopy najdeme v 15. století v archivech kláštera La Sauve Major, kterému Fontenille připadá až do počátku 17. století. Od roku 1524 se v historických zmínkách poprvé objevuje bohatá rodina Cadouinů, tato rodina je považována za skutečné tvůrce panství. Od roku 1989 Stéphane Defraine, který objevil potenciál terroir Entre Deux Mers a možnosti vyrábět vynikající vína, vzal osud vína z Fontenille plně do svých rukou. S cílem vytvářet kvalitní a jedinečná vína ve svých třech apelacích: apelace Entre Deux Mers, apelace Cadillac Côtes de Bordeaux a apelace Bordeaux. Zkušenosti, vášeň a nové technické prostředky mu otevřely cestu k naplnění tohoto cíle.

Charakteristika : Víno se vyznačuje čirou jiskřivou zlatavou barvou. Po nasátí vůně zaujme svým aroma po citrusových plodech a bílých broskvích. Je živé, lehké a poddajné, v ústech příjemně chuťově vyvážené. Krásná olejovitá struktura s jemně kořeněným a dlouhým dozníváním. Takové je víno z apelace Entre Deux Mers od Stéphana Defraina, který do svých vín vkládá celé své srdce.

Stolování : Hodí se k pokrmům jakými jsou mořské plody, losos, pstruh, sushi, paella nebo k jemným úpravám kuřecího či telecího masa. Výborně se snoubí také s čerstvým kozím sýrem.