Vinařská apelace AOC : CADILLAC

CÔTES DE BORDEAUX

Château : CHÂTEAU DE FONTENILLE

Ročník : 2019

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, La Sauve

(Vinařství) Château od roku : (16. století) 1989

Vinař/Vlastník : Stéphane Defraine

Celková rozloha vinic : 49 ha (bílé 17 ha , červené 32 ha)

Průměrné stáří vinice : 20 let

Hustota výsadby : 5 000 keřů/ha

Půda : jílovito-křemičitá, štěrkovitá

Druh vína : červené

Styl vína : robustní a strukturované

Odrůdy : 50% Merlot

50% Cabernet Sauvignon

Alkohol : 14,5 %

Průměrná roční produkce : 26 660 lahví

Archivace : 7-10 roky

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Ošetřování proti škůdcům a chorobám pouze pokud to je nezbytně nutné. Majitelé upřednostňují ruční obdělávání půdy mezi řádky, než-li používání chemie pro likvidaci plevele. Sklizeň se provádí ručně a mechanicky.

Vinifikační postup : Dlouhá macerace během 5 týdnů při konstantní teplotě 28°C. Zraje po dobu 18 měsíců v dubových sudech.

Info : Na štěrkovité půdě apelace Entre Deux Mers, prozářené intenzivními slunečními paprsky, se nachází jeden kilometr od opatství Abbaye de la Sauve Majeure Château de Fontenille. Ve 4. století, kdy básník Ausone chválil vína tohoto regionu, zde stávala vila nazývaná Font e Melha, z níž se dodnes zachovalo pouze několik drobných fragmentů. Vinice v této oblasti dominovaly prakticky odjakživa. Již roku 1290 se o vinicích zmiňuje kronika z Fontemilles. Další stopy najdeme v 15. století v archivech kláštera La Sauve Major, kterému Fontenille připadá až do počátku 17. století. Od roku 1524 se v historických zmínkách poprvé objevuje bohatá rodina Cadouinů, tato rodina je považována za skutečné tvůrce panství. Od roku 1989 Stéphane Defraine, který objevil potenciál terroir Entre Deux Mers a možnosti vyrábět vynikající vína, vzal osud vína z Fontenille plně do svých rukou. S cílem vytvářet kvalitní a jedinečná vína ve svých třech apelacích: apelace Entre Deux Mers, apelace Cadillac Côtes de Bordeaux a apelace Bordeaux. Zkušenosti, vášeň a nové technické prostředky mu otevřely cestu k naplnění tohoto cíle.

Charakteristika : Toto víno je oděno do rubínové barvy. Velmi příjemně nás překvapí svůdným aroma černých třešní a koření. Toto víno je svou skladbou plné a robustní s dobrou strukturou. Odrůda zrající v dubových sudech je elegantně vyvážená a smyslná. Již při prvotním přičichnutí si nás víno podmanilo. Taková je odrůda z apelace Cadillac Côtes de Bordeaux od Stéphana Defraina, který do výroby svých vín vkládá celé své srdce.

Stolování : Hodí se k pokrmům, jakými jsou kachní prsíčka, kachní konfit, hovězí žebra, pečené jehněčí, uzené maso nebo farmářské uzené sýry, sýry s modrou plísní, camembert.