Vinařská apelace AOC : BORDEAUX BLANC

Château : CHÂTEAU DE FONTENILLE

Cuvée : LES SURVIVANTES

Ročník : 2021

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, La Sauve

(Vinařství) Château od roku : (16. století) 1989

Vinař/Vlastník : Stéphane Defraine

Celková rozloha vinic : 3,2 ha

Průměrné stáří vinice : +50 let

Hustota výsadby : 5 000 keřů/ha

Půda : křemičitá, štěrkovitá

Druh vína : bílé suché

Styl vína : živé a ovocné

Odrůdy : 50% Sémillon
25% Sauvignon Blanc
25% Sauvignon Gris

Alkohol : 13 %

Průměrná roční produkce : 3 000 lahví

Archivace : 4-5 let

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Ošetřování proti škůdcům a chorobám pouze pokud to je nezbytně nutné. Majitelé upřednostňují ruční obdělávání půdy mezi řádky, než-li používání chemie pro likvidaci plevele, sklizeň se zde provádí výhradně ručně.

Vinifikační postup : Zraje na jemných kvasných kalech po dobu 6 měsíců v nových dubových sudech s akátovými čely. Pravidelně se promíchává.

Info : Na štěrkovité půdě apelace Entre Deux Mers, prozářené intenzivními slunečními paprsky, se nachází jeden kilometr od opatství Abbaye de la Sauve Majeure Château de Fontenille. Ve 4. století, kdy básník Ausone chválil vína tohoto regionu, zde stávala vila nazývaná Font e Melha, z níž se dodnes zachovalo pouze několik drobných fragmentů. Vinice v této oblasti dominovaly prakticky odjakživa. Již roku 1290 se o vinicích zmiňuje kronika z Fontemilles. Další stopy najdeme v 15. století v archivech kláštera La Sauve Major, kterému Fontenille připadá až do počátku 17. století. Od roku 1524 se v historických zmínkách poprvé objevuje bohatá rodina Cadouinů, tato rodina je považována za skutečné tvůrce panství. Od roku 1989 Stéphane Defraine, který objevil potenciál terroir Entre Deux Mers a možnosti vyrábět vynikající vína, vzal osud vína z Fontenille plně do svých rukou. S cílem vytvářet kvalitní a jedinečná vína ve svých třech apelacích: apelace Entre Deux Mers, apelace Cadillac Côtes de Bordeaux a apelace Bordeaux. Zkušenosti, vášeň a nové technické prostředky mu otevřely cestu k naplnění tohoto cíle.
Roku 1956 byly v únoru mrazy tak nízké, jako nikdy před tím od roku 1900. Veškeré vinice Bordeaux byly tímto mrazem kompletně zničeny. Až na pár vzácných výjimek, včetně několika keřů odrůdy Sémillon tohoto vinařství. Tyto přeživší keře si pan Defraine obzvláště hýčká. Spolu s odrůdami Sauvignon, zrající v dubových sudech, vzniká toto jedinečné cuvée starých vinic s chutí onoho vítězství nad životem. Mají určitě co vyprávět.

Charakteristika : Víno se vyznačuje čirou zlatavou barvou. Zaujme svým delikátním aromatem po dubovém sudu. Elegantní, jemné s minerálními tóny. Dobře vyvážené. Dlouhotrvající kořeněný závěr.

Stolování : Hodí se jako aperitiv , nebo k párování s pokrmy jako jsou ryby v omáčce, kuřecí, sushi. Pro konzumaci jako mladé víno doporučujeme předem karafovat. Podávat vychlazené na 12°C.