Vinařská apelace AOC : CÔTES DE BOURG

Château : CHÂTEAU DE LA GRAVE

Cuvée : GRAINS FINS

Ročník : 2022

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Bourg / La Grave

(Vinařství) Château od roku : 1910

Vinař/Vlastník : Philippe a Valérie Bassereau

Celková rozloha vinic : 45 ha (červené 38,5ha a bílé 6,5ha)

Průměrné stáří vinice : 20 let

Hustota výsadby : 5 500 keřů/ha

Půda : jílovito-vápenitá

Druh vína : bílé suché

Styl vína : bohaté a silné

Odrůdy : 60% Sémillon
40% Colombard

Alkohol : 14 %

Průměrná roční produkce : 30 000 lahví

Archivace : 5 let

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Majitelé vinic kladou značný důraz na pěstování vinných odrůd způsobem ohleduplným k přírodě. Používají ryze biologické hnojení, jako postřiky proti škůdcům. Půda mezi viničními tratěmi se střídavě orá a zatravňuje. Keře se prostřihávají, aby se k hroznům dostávalo maximální množství slunečního svitu. Sklizeň probíhá ručně i mechanicky. Hrozny se pečlivě třídí a pro výrobu se používají jen ty nejvyšší kvality.

Vinifikační postup : Tradiční vinifikační postup. Zraje na jemných kvasných kalech během 6-8 měsíců v dřevěných sudech z francouzského a amerického dubu.

Info : Château de la Grave leží 30km severně od města Bordeaux v oblasti Côtes de Bourg na pravém břehu soutoků řek Garonne a Dordogne. Historie tohoto Château sahá až do 15.století. Šlechtický rod Belhade, majitelem tohoto panství, se zbavuje této usedlosti během francouzské revoluce. V 19.století se z malé vinařské usedlosti složené z panského sídla a různých hospodářských budov, pozemků, vinic, luk a lesů, stal v roce 1868 Château de La Grave. Poté se hlavní budova přestavěla, přidaly se věžičky, které dodávají jedinečný novogotický a neorenesanční vzhled. Pan Constant Bassereau získal tuto usedlost v roce 1910. Každá generace rodiny tvrdě pracovala na vylepšování kvality svých vín a učinila z nich dnes vína jedinečná s výborným poměrem kvality a ceny.

Charakteristika : Víno má atypickou skladbu odrůd Sémillon a Colombard. Je suché, vzácné, originální a jedinečné, a dělá vynikající reputaci Château de la Grave. Vůně citrusových plodů mísená s nenápadnými dřevitými tóny. V ústech je svěží a udivuje svou bohatostí a délkou. Víno je velmi dobře vyvážené a komplexní. Nejlépe jeho chuťové akcenty vyniknou při vychlazení na 10°C. Víno velkých příležitostí.

Stolování : Hodí se ke grilovaným i dušeným rybám, mořským plodům, houbovému rizotu, kozím sýrům, sýrům typu comté nebo i sýrům s bílou plísní. Vynikající také jako aperitiv.