Vinařská apelace AOC : PESSAC-LÉOGNAN

Château : CHÂTEAU HAUT NOUCHET

Ročník : 2016

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Martillac

(Vinařství) Château od roku : (2008) 19.století

Vinař/Vlastník : rodina Briest

Celková rozloha vinic : 20 ha (bílé 5 ha , červené 15 ha)

Průměrné stáří vinice : 27 let

Hustota výsadby : 6 666 – 10 000 keřů/ha

Půda : štěrkovitá, jílovito-vápenitá

Druh vína : bílé suché

Styl vína : plné, ovocné

Odrůdy : 60% Sauvignon Blanc
40% Sémillon

Alkohol : 12,5 %

Obsah zbytkového cukru : 0,6 g/litr

Průměrná roční produkce : 10 000 lahví

Archivace : 5-7 roky

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Půda mezi řádky se nechává během části roku zatravněná, čímž se podporuje rozvoji živých organismů. Další část roku se půda orá. Tím se kořeny vinné révy snadněji dostanou do větší hloubky a chrání se před případným vysycháním půdy ve vyšších vrstvách. Ošetřování proti škůdcům a chorobám bez použití chemie. Veškerá práce na vinicích se provádí výhradně ručně. Po letních tropech se odlisťujě druhá část keřů směřující na východ a sever, aby se podpořilo dostatečné proudění vzduchu a zabránilo se tím nechtěné hnilobě hroznů. Všechny tyto akce mají za cíl zaměřit se spíše na preventivní činnosti, než na léčebná řešení. Sklizeň se provádí ručně do malých bedýnek.

Vinifikační postup : Hrozny jsou ihned po sklizni transportovány do sklepů, kde se lisují v hydraulických lisech bez přístupu kyslíku pro zamezení oxidace rmutu a zachování svého aroma a barvy. Víno zraje na jemných kvasných kalech v sudech z francouzského dubu (z 20% nových) po dobu 9 měsíců. Pravidělně se promíchává. Na celý proces dohlíží oenologové Stéphane Derenoncourt a Simon Blanchard.

Info : Koncem 19.století rodina Vayssièrů zdědila majetek Haut Nouchet. Senátor a starosta města Martillac, Marcel Vayssière si tento majetek Haut Nouchet velmi hýčká. Získává mnoho významných ocenění v Londýně, Bordeaux a Bruselu 1908 – 1910. Poté přichází čas krizí, jak ekonomické, tak světové války. Koncem šedesátých let je majetek prodán. Začátkem let sedmdesátých majetek kupuje Lucien Lurton a navrací ztracený lesk domény Haut Nouchet. Budova je zrekonstruovaná, vinice přesázeny. V roce 1992 majetek zdědil jeho syn Louis, pokračoval v renovaci budov a nechal postavit nové sklepy. Roku 2008 majetek získává rodina Briest. Jsou to dva bratři a sestra, kteří spojili své zkušenosti a dovednosti pro dosažení společného projektu, Château Haut Nouchet.

Charakteristika : Víno se vyznačuje zlatavou barvou se zelenými odlesky. Po nasátí vůně zaujme svým komplexním aroma květin (heřmánek, šafrán, květy akátu ) a koření. V ústech lahodné, ovocné, v závěru svěží.

Stolování : Hodí se ke grilovaným i dušeným rybám, mořským plodům, houbovému rizotu, kozím sýrům, sýrům typu comté nebo i sýrům s bílou plísní.