Vinařská apelace AOC : PESSAC-LÉOGNAN

Château : CHÂTEAU HAUT NOUCHET

Ročník : 2018

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Martillac

(Vinařství) Château od roku : (2008) 19.století

Vinař/Vlastník : rodina Briest

Celková rozloha vinic : 20 ha (bílé 5 ha , červené 15 ha)

Průměrné stáří vinice : 26 let

Hustota výsadby : 6 666 – 10 000 keřů/ha

Půda : štěrkovitá, jílovito-vápenitá

Druh vína : červené

Styl vína : tělnaté, tříslovinové

Odrůdy : 59% Cabernet Sauvignon
39% Merlot
2% Petit Verdot

Alkohol : 13,5 %

Průměrná roční produkce : 50 000 lahví

Archivace : 20 let

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Půda mezi řádky se nechává během části roku zatravněná, čímž se podporuje rozvoj živých organismů. Další část roku se půda orá. Tím se kořeny vinné révy snadněji dostanou do větší hloubky a chrání se před případným vysycháním půdy ve vyšších vrstvách. Ošetřování proti škůdcům a chorobám bez použití chemie. Veškerá práce na vinicích se provádí výhradně ručně. Pokud je to nutné, tak se po letních tropech odlisťujě druhá část keřů směřující na východ a sever, aby se podpořilo dostatečné proudění vzduchu a zabránilo se tím nechtěné hnilobě hroznů. Všechny tyto akce mají za cíl zaměřit se spíše na preventivní činnosti, než na léčebná řešení. Sklizeň se provádí ručně do malých bedýnek.

Vinifikační postup : Kvašení probíhá v nerezových a betonových tancích s regulovanou teplotou. Z části se provádí malolaktické kvašení v nových dubových sudech. Zraje 12 měsíců v dubových sudech, z 33% nových. Na celý proces dohlíží oenologové Stéphane Derenoncourt a Simon Blanchard.

Info : Koncem 19.století rodina Vayssièrů zdědila majetek Haut Nouchet. Senátor a starosta města Martillac, Marcel Vayssière si tento majetek Haut Nouchet velmi hýčká. Získává mnoho významných ocenění v Londýně, Bordeaux a Bruselu 1908 – 1910. Poté přichází čas krizí, jak ekonomické, tak světové války. Koncem šedesátých let je majetek prodán. Začátkem let sedmdesátých majetek kupuje Lucien Lurton a navrací ztracený lesk domény Haut Nouchet. Budova je zrekonstruovaná, vinice přesázeny. V roce 1992 majetek zdědil jeho syn Louis, pokračoval v renovaci budov a nechal postavit nové sklepy. Roku 2008 majetek získává rodina Briest. Jsou to dva bratři a sestra, kteří spojili své zkušenosti a dovednosti pro dosažení společného projektu, Château Haut Nouchet.

Charakteristika : Víno nás přivítá rubínovou barvou s granátovými odlesky. Při prvním přičichnutí nadchne nádherným buketem červeného ovoce, švestek a máty. V ústech je víno sametové, dobře strukturované, podržené vyzrálými tříslovinami. Velmi dlouhý komplexní konec. Výborně reprezentuje apelaci Pessac Leognan.

Stolování : Hodí se k pokrmům jako jsou grilované hovězí maso, zvěřina, srnčí hřbet, kachní prsíčka, skopové, lanýže nebo tučné sýry, sýry s modrou plísní.