Vinařská apelace AOC : CÔTES DE BOURG

Château : CHÂTEAU JEAN DE LA MONGE

Ročník : 2016

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Saint Trojan

(Vinařství) Château od roku : 1698

Vinař/Vlastník : rodina Chéty

Celková rozloha vinic : 3,5 ha

Průměrné stáří vinice : 30 let

Hustota výsadby : 5 500 – 6 000 keřů/ha

Půda : jílovito-vápenitá

Druh vína : červené

Styl vína : komplexní, jemné

Odrůdy : 75% Merlot

25% Malbec

Alkohol : 15 %

Průměrná roční produkce : 3 200 lahví

Archivace : 15 roky

Uzávěr : korek, voskované hrdlo

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Vinnou révu ošetřují pouze v případě potřeby a to speciálními přípravky s velmi přesným spektrem účinku, aby maximálně respektovali místní přírodu. Meteostanice, pozorování a statistické počítání chorob, odchyt a odhad populace škůdců i užitečného hmyzu. Respektování nižšího výnosu dává větší koncentraci hroznů a posiluje jejich přirozenou schopnost odolávat agresi. Pro toto víno byly hrozny sklizeny ručně. Certifikát Haute Valeur Environnementale (vysoká ekologická hodnota). Vinařství se postupně obrací na biologické zemědělství.

Vinifikační postup : Vinifikace probíhá kompletně v nových dubových sudech, včetně macerace. Po ruční sklizni byly hrozny odrůd Merlot a Malbec odstopkovány a vloženy do otevřených dubových sudů. Během macerace a kvašení bylo prováděno promíchávání zvané Pigeage každých 6 hodin a to za doprovodu hudby. Poté víno zrálo ve stejných sudech 14 měsíců. Pro zajímavost, v červnu 2018 bylo 300 lahví ročníku 2015 a 2016 zakopáno hluboko pod zem, kde v klidu a tmě stále odpočívají. Kdy nám je nabídnou k degustaci ?

Info : Pergamen z roku 1698 zaznamenává první koupi viničních tratí v Mercier předkem Phillipa Chétyho. Již v 19.století se o víně Guillauma Debandeho z tohoto vinařství pojednává ve slavné knize Le Ferret. Počátkem 20.století předal vinařství svému vnukovi Emilienovi Blanchereauovi a ten předal pochodeň roku 1970 svému vnukovi Philippovi Chétymu. V roce 1990 se k němu připojil jeho syn Christophe (13. generace tohoto vinařství). Nakonec v roce 2012 se k týmu připojila jeho nejmladší dcera Isabelle, která je aktuálně hlavním pilířem vinařství. První známé uznání byla zlatá medaile v soutěži Concours Générale Agricole během mezinárodní výstavy v Paříži v roce 1900. Aktuálně rodina vlastní Château La Cottiere, Château Mercier, Clos du Plat, Château Jean de la Monge, Château Bellevue.
V roce 2015 Isabelle Chéty získává 3,5 hektarů vinic Château Jean de la Monge. Jsou situovány v apelaci Côtes de Bourg s vinicemi orientovanými na jih.

Charakteristika : Každým douškem potěší svou sílou, bohatostí, objemem a hustotou. Výborně vyvážené, snoubení síly a jemnosti zároveň, zralosti a svěžesti. Kompletní a komplexní. Víno s dobrým potenciálem ke stárnutí. Následně se bude postupně vyvíjet k aromatickému a komplexnímu buketu a zároveň si ponechá svěžest a vyzrálost.

Stolování : Isabelle doporučuje párovat například se zaječí paštikou, restovanými hříbky, lanýžovou omeletou, hovězí entrecôte.