Vinařská apelace AOC : CÔTES DE BOURG

Château : CHÂTEAU DE LA GRAVE

Cuvée : LES CHOSES QU’ON AIME

Ročník : 2020

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Bourg / La Grave

(Vinařství) Château od roku : (1910) 15.století

Vinař/Vlastník : Philippe a Valérie Bassereau

Celková rozloha vinic :45 ha (červené 38,5ha a bílé 6,5ha)

Průměrné stáří vinice : 20 let

Hustota výsadby : 5 500 keřů/ha

Půda : jílovito-vápenitá

jílovito-štěrkovitá

Druh vína : červené

Styl vína : kulaté, kořeněné

Odrůdy : 90% Malbec

10% Merlot

Alkohol : 14 %

Průměrná roční produkce : 3 000 lahví

Archivace : 5-7 let

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Majitelé vinic kladou značný důraz na pěstování vinných odrůd způsobem ohleduplným k přírodě. Používají ryze biologické hnojení, jako postřiky proti škůdcům. Půda mezi viničními tratěmi se střídavě orá a zatravňuje. Keře se prostřihávají, aby se k hroznům dostávalo maximální množství slunečního svitu. Sklizeň probíhá ručně i mechanicky. Hrozny se pečlivě třídí a pro výrobu se používají jen ty nejvyšší kvality. Vinařství se postupně obrací na biologické zemědělství.

Vinifikační postup : Před kvašením probíhá studená macerace, poté macerace klasickým způsobem 2-3 týdny s promícháváním. Zraje 12 měsíců v dubových sudech.

Info : Château de la Grave leží 30km severně od města Bordeaux v oblasti Côtes de Bourg na pravém břehu soutoků řek Garonne a Dordogne. Historie tohoto Château sahá až do 15.století. Šlechtický rod Belhade, majitelem tohoto panství, se zbavuje této usedlosti během francouzské revoluce. V 19.století se z malé vinařské usedlosti složené z panského sídla a různých hospodářských budov, pozemků, vinic, luk a lesů, stal v roce 1868 Château de La Grave. Poté se hlavní budova přestavěla, přidaly se věžičky, které dodávají jedinečný novogotický a neorenesanční vzhled. Pan Constant Bassereau získal tuto usedlost v roce 1910. Každá generace rodiny tvrdě pracovala na vylepšování kvality svých vín a učinila z nich dnes vína jedinečná s výborným poměrem kvality a ceny.

Tento Malbec spadá do kolekce unikátních vín Le Goût des Choses. Jsou dobrodružstvím, které umožní prozkoumat nové chutě a objevit nové techniky. Les Choses qu’on Aime je výrazem Malbecu skrze místní půdu. Víno pro gurmány, pro potěšení.

Charakteristika : Hluboká rubínová barva. Víno nabízí svěží, výrazný a lahodný buket (černý rybíz, borůvky, ostružiny, jemná dřevitost). V ústech dobře zakulacené a vláčné, plné a zároveň sametové, v závěru slabé kyselinky. Krásný projev moderního kořeněného Malbecu.

Stolování : Hodí se k červeným masům jako je hovězí, jehněčí nebo také kachní. Masové pokrmy v omáčkách, jako například hovězí bourguignon. Výborný k sýrům s plísní typu Roquefort, Stilton, nebo k sýrům Morbier, či Reblochon. Výborné k opečenému foie gras.