Vinařská apelace AOC : BLAYE

CÔTES DE BORDEAUX BLANC

Château : CHÂTEAU DES MATARDS

Ročník : 2022

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Saint-Ciers-sur-Gironde

(Vinařství) Château od roku : 1964

Vinař/Vlastník : Rodina Terrigeol

Celková rozloha vinic : 55 ha (30ha červené, 25ha bílé)

Průměrné stáří vinice : 10-20 let

Hustota výsadby : 5 000 keřů/ha

Půda : písčito-štěrkovitá, jílovitá

Druh vína : bílé suché

Styl vína : jemné a ovocné

Odrůdy : 95% Sauvignon Blanc
5% Muscadelle

Alkohol : 12,5 %

Průměrná roční produkce : 80 000 lahví

Archivace : 5 roky

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Pěstování vinných odrůd je plně ohleduplné k přírodě. Každý druhý řádek je pravidelně odtravňován rytím. Sklizeň probíhá mechanicky.

Vinifikační postup : Maceruje se za studena po dobu 6 hodin a následně se lisuje, poté víno kvasí během 10 dní v nerezových tancích s řízenou teplotou. Zraje na jemných kvasných kalech 4 až 5 měsíců.

Info : Vinařství Terrigeol je především rodinnou firmou, jejíž filozofie a poslání se předává z generace na generaci. Dnes spolupracují 3 generace, které se věnují rozvoji svého vinařství. Od roku 1964 se zabývají výrobou koňaku a Pineau des Charentes, které produkují dodnes. Teprve od roku 1982 se začínají orientovat na výrobu vína.

Charakteristika : Víno v první fázi zaujme svou třpytivě nazlátlou barvou se zelenými odlesky, poté příjemnou čerstvou vůní typickou pro zralý sauvignon blanc. Překvapí bohatou chutí po exotickém ovoci se známkami citrusových plodů a bílých květů. V ústech je víno olejnaté s lahodnou svěžestí, tyto komponenty spolu vytváří krásnou strukturu vína. Konzumuje se nejlépe při teplotě mezi 7°C až 8°C. Stejně jako nás Vás víno chytne a nepustí.

Stolování : Hodí se k pečeným rybám jako například lososu, pstruhu, k jemným úpravám kuřecího masa, mořským plodům, rizotu, kozím sýrům, ale skvěle se hodí také jako aperitiv.