Vinařská apelace AOC : SAINT-ESTÈPHE

Château : CHÂTEAU PETIT-BOCQ

Ročník : 2012

Původ/Obec : Francie, Bordeaux, Saint-Estèphe

(Vinařství) Château od roku : 1972

Vinař/Vlastník : rodina doktora Gaetana Lagneaux

Celková rozloha vinic : 19 ha

Průměrné stáří vinice : 37 let

Hustota výsadby : 8000 – 10000 keřů/ha

Půda : štěrkovitá, vápenitá, písčitá

Druh vína : červené

Styl vína : elegantní, mužné

Odrůdy : 50% Merlot

49%  Cabernet Sauvignon

1% Cabernet Franc

Alkohol : 13 %

Průměrná roční produkce : 100 000 lahví

Archivace : 30 let

Uzávěr : korek

Obsah lahve : 0.75 l

Způsob pěstování / Sklizeň : Pěstování plně ohleduplné k přírodě. Půda je provzdušňována rytím. Sklizeň probíhá výhradně ručně.

Vinifikační postup : Macerace v nerezových tancích. Víno zraje v dubových sudech z francouzského dubu 16 měsíců, ze 40% nových pro každý ročník.

Info : Jedná se o poměrně mladé vinařství, jejichž první lahev se zrodila roku 1972. V devadesátých letech vinařství získává pan doktor Gaetan Lagneaux, velký milovník vína. Díky němu se vinařství rozrostlo a víno získalo na kvalitě. Postupem času získal další a další parcely vinic, kterých je dnes 90 a tvoří celkem 19 hektarů. Tyto parcely jsou rozesety po celé apelaci Saint Estephe a využívají tak různorodého podloží. Od štěrkovitého, přes vápenité až po písečné. Pan Lagneaux je velmi náročný a rozhodl se produkovat pouze jeden typ vína, který máme před sebou. To znamená, že žádné z hroznů z těchto vinic se neobjevuje nikde jinde než v tomto víně. Pan doktor Gaetan Lagneaux bohužel předčasně zemřel v roce 2012 a jeho rodina v produkování vín stále úspěšně pokračuje. Tento ročník 2012 je tedy posledním ročníkem, na kterém se ještě podílel. Symbolem a logem tohoto vinařství je beruška, se kterou se na vinicích velmi často setkáváme.

Charakteristika : Jemnost odrůdy Merlot se zde krásně mísí s výraznou charakteristikou odrůdy Cabernet Sauvignon. Zrání v dubových sudech vínu předalo tóny tabáku, kouře a čokolády. V ústech je svěží. Třísloviny pevné a vínu dodávají mužnost. Velmi kvalitní víno s vynikajícím poměrem kvalita cena.

Stolování : Hodí se k pokrmům jako jsou grilované hovězí maso, zvěřina, srnčí hřbet, jehněčí, kachní prsíčka, nebo tučné sýry, sýry s modrou plísní.